Dobrovoľník zbierky: všetko v kocke - Biela pastelka

 

 

Vitaj medzi nami!

Milý dobrovoľník, práve si stal súčasťou tímu Bielej pastelky. Veríme, že rozhodnutie prispieť svojou trošku k úspechu zbierky nebudeš ľutovať. Zažiješ dobrodružstvo i napätie, a predovšetkým – odnesieš si dobrý pocit, že si pomohol. Pomôžeš dokonca niekoľkokrát: nevidiacim a slabozrakým, svojej škole a napokon i sebe.

Kým si oblečieš biele tričko s logom zbierky, vezmeš do ruky pokladničku a so svojím tímom oslovíš prvého darcu, prečítaj si zopár informácií a osvedčených tipov. Dozvieš sa o tých, ktorí teba a tvoju školu požiadali o dobrovoľnícku pomoc, zopár dobrých rád do vrecka i výzvu zasúťažiť si s ďalšími zbierkovými tímami. Všetko v kocke. Tak poďme na to!

 

Čo je Biela pastelka?

Je to verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Organizujeme ju od roku 2002. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Ide o špecializované sociálne poradenstvo a kurzy, pomocou ktorých nevidiaci klienti získavajú zručnosti nevyhnutné pre každodenný život. Učia sa na nich bezpečne chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo, pracovať so špeciálne upravený počítačom s hlasovým výstupom a sebaobslužné činnosti akými sú  varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Kurzy poskytujeme klientom bezplatne. Pomáha nám v tom aj Biela pastelka.   

Zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska na základe registrácie na Ministerstve vnútra SR. Verejná zbierka Biela pastelka dosiahla v hodnotení nezávislých odborníkov z tretieho sektora skvelý výsledok – patrí medi desať najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku.

 

Čo je ÚNSS? 

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priaznivci, priatelia a rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Jej poslaním je obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím s cieľom umožniť im viesť nezávislý a samostatný život.

 

Som dobrovoľník. Čo s tým?

Tvojou úlohou bude spolu s tvojím tímom oslovovať ľudí s prosbou prispieť do verejnej zbierky. Príspevok je dobrovoľný s odporúčaním prispieť sumou 1 €. Odmenou za príspevok je pre darcu plastová spinka s vyobrazením Bielej pastelky. Jeden z členov tímu ju pripína darcom na golier, vrecko, šatku alebo inú časť oblečenia. Za každý dobrovoľný príspevok poďakuj.

 

Ako si poradiť?

Na ulici ťa môžu prekvapiť situácie, ktoré si ešte nezažil. Modelové situácie vychádzajúce z reálnej skúsenosti počas predchádzajúcich ročníkov zbierky prezrádzajú, že zbierkovanie skutočne nie je jednotvárne. Oslovení ľudia budú reagovať rôzne, niekedy nepredvídateľne. To môže priniesť i momenty, s ktorými si na prvý pohľad nebudeš vedieť poradiť. Preto ti ponúkame zopár osvedčených tipov:

 • Zdá sa ti, že otravuješ ľudí. Nemáš na to chuť.    

Ako prekonať túto vnútornú bariéru? Situáciám, v ktorých treba osloviť cudzieho človeka, sa nik nevyhne – či v biznise, verejnej správe, školstve alebo zdravotníctve. Zbierkovanie je teda perfektný tréning komunikácie – v budúcnosti sa ti isto zíde!

 • Čo povedať ako prvé?

Jasné a zrozumiteľné oslovenie, napríklad:

„Dobrý deň, môžeme Vás poprosiť (požiadať) o príspevok do verejnej zbierky určenej na pomoc nevidiacim? Poďakujeme sa zaň spinkou v tvare bielej pastelky.“

„Môžeme Vám poďakovať bielou pastelkou za Váš príspevok do verejnej zbierky zameranej na pomoc nevidiacim?“

„Dobrý deň, prispejte na pomoc nevidiacim a slabozrakým.“

 • Na koho to vlastne zbierate? pýtajú sa ťa   

Odpoveď je takisto jasná a zrozumiteľná: „Zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska na pomoc nevidiacim ľuďom, najmä na programy pre tých, ktorí práve prišli o zrak a musia sa učiť znovu žiť.“

Dialóg môže pokračovať: „A to je čo, aké kurzy?“

Tvoja odpoveď môže byť: „Som študent – dobrovoľník, ktorý chce pomôcť dobrej veci, podrobné informácie sú v tomto letáčiku. Nech sa páči!“ (podávaš leták zbierky). Ďalšou možnosťou je naštudovať si vopred leták alebo ďalšie informácie na tejto stránke a priamo poskytnúť zvedavému darcovi odpoveď.  

 • Stojíš s pokladničkou a nikto si ťa nevšíma.        

Po čase sa začneš nudiť. Čas sa vlečie, už nech je koniec! Pomyslíš si. Aktívne oslovovanie okoloidúcich dá síce námahu, avšak  čas pri nej letí neporovnateľne rýchlejšie. Bonusom je dobrý pocit na konci pri odovzdávaní plnej pokladničky. A osoh z tvojej aktivity majú všetci: zbierka, ľudia, ktorým peniaze pomôžu a isto aj ty a tvoj tím.

 • Nevieš, koho osloviť

Dôležité je nadviazať očný kontakt s ľuďmi, ktorí ti kráčajú oproti a vytipovať si konkrétneho človeka. Neraz sa stane, že kým sa odhodláš osloviť ho, človek prejde bez povšimnutia. Alebo sa ti oblúkom vyhne. Netreba to vzdávať. Po čase ti už oslovovanie nebude robiť problém a budeš sa tešiť na rozhovor s neznámymi ľuďmi.

 • Daj šancu odmietnuť

Oslovení ľudia nesmú mať pocit, že ich tlačíš do kúta, z ktorého sa oslobodia len príspevkom do zbierky. Tá môže byť úspešná iba vtedy, keď ju budú ľudia vnímať pozitívne. Oslovený má právo ponuku na prispenie do zbierky odmietnuť.

 • Prešlo 10 ľudí a nikto nereagoval

Skutočne to môže pribrzdiť tvoje nadšenie a ochotu pomôcť. Ako si s tým poradiť?  Počkaj na jedenásteho. Isto ochotne prispeje. A následne ďalší či dokonca dvojica. Chce to trpezlivosť.

 • Ďakujem, ja už mám Bielu pastelku, ukazuje ti oslovený

V žiadnom prípade sa netreba zlostiť ani zúfať – naopak, treba sa potešiť: v našom meste (obci) je viac tímov a vec sa nám spoločne darí! Čím viac vyzbierame, tým lepšie.

 • Najťažšia je zrážka s blbcom

Nie často, no občas sa stane, že na oslovenie prispieť niekto zareaguje vulgárne. Každá urážka zabolí, no netreba si ju pripustiť. Nechaj ju preplávať pomimo. Táto situácia je hulvátovou hanbou, nie tvojou! Nezaslúži si zrnko pozornosti.  

 • Máš chuť sa „zašiť“

Postáť niekde v parku, skočiť s kamarátmi na kolu alebo voziť sa bezcieľne na eskalátoroch v obchodnom centre. Vrátiš naspäť nerozdaných 90 % spiniek a v pokladničke zopár šestákov. Aký pocit ťa čaká? Ver, že to bude sklamanie. Nielen na strane nás – organizátorov. Hoci si sa úspešne vyhol vyučovaniu, nepomohol si ľuďom, ktorí sa na tvoju pomoc spoliehajú. Nerád si to priznáš, ale nie je to príjemný pocit. Dobrý ti dá len úspešne vykonaná misia. A mladý človek predsa od prírody chce zažívať maximum dobrých pocitov!      

 • Chceš si oddýchnuť

Po hodinke práce má nárok na 5 minút relaxu každý, aj ty – dobrovoľník. Organizátori to budú rešpektovať, buď bez obáv.  

 • Úsmev je povolený doping

Ver či nie, funguje to. Úsmev dáva energiu vo všetkých situáciách. Vyskúšaj to!

 • Vážime si tvoju pomoc pri zbierkovaní

Či junior alebo senior, si naším partnerom. Aj vďaka tebe, tvojej pomoci a vôli môžeme napĺňať svoje poslanie.

 

Ďakujeme ti, že nám pomáhaš pomáhať.