Písané bielou pastelkou - Biela pastelka

 

 

Každý z nás mal iste ako dieťa pastelky. Ako prvá v rade stála vždy biela. Nikto vtedy zrejme nevedel dostatočne oceniť jej význam – na biely papier sme ňou predsa kresliť nemohli. Dnes však vieme, že papier nemusí byť iba biely. Ak začneme bielou pastelkou kresliť napríklad na čierny papier, hneď uvidíme ten rozdiel.

Nevidiacim a slabozrakým kreslí bielu líniu na čiernom papieri práve Biela pastelka. Tak ako biely lúč svetla v tme nám ukáže, kadiaľ ísť, ako stredová čiara na čiernom asfalte nás povedie tmou, tak finančné prostriedky, ktoré aj vďaka vám Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska prostredníctvom zbierky získava, pomáhajú v často na prvý pohľad bezvýchodiskových situáciách nájsť správnu cestu.

Aj vy ste tí, ktorí nám pomáhajú pomáhať, aj vďaka vám sa ľuďom so zrakovým postihnutím žije ľahšie. Aby ste však tú cestu mohli spoločne s nami hľadať po celý rok, aby ste vedeli, odkiaľ a kam ju v aktuálnom ročníku nakreslíme, radi by sme vám popri stránke www.bielapastelka.sk prinášali informácie aj prostredníctvom nášho newslettra, ktorý sa o vašu pozornosť bude uchádzať vždy raz za štvrťrok. Toto prvé číslo je plné spomienok na jubilejný 15. ročník. Na Bielu pastelku 2016. Ale nie len…

Dobrovoľníci Bielej pastelky

Obzrime sa za Bielou pastelkou 2016

September bol už len čerešničkou, prípravy začali celé mesiace skôr. Chcelo to nadviazať spoluprácu s partnermi, osloviť ambasádora, vymyslieť kampaň, program, objednať pokladničky, tričká, pastelky, reklamné materiály, všetko to poukladať do balíčkov a porozvážať po Slovensku. Až po tom prišli hlavné zbierkové dni a s nimi informačné stánky. Každý ročník však musí priniesť niečo nové, zaujímavé a netradičné, niečo, čím sa od tých predchádzajúcich odlíši. V uplynulom roku si mohli návštevníci niečo napísať v Braillovom písme, porozhliadnuť sa okolo seba s okuliarmi simulujúcimi rôzne druhy zrakového postihnutia, na hmatových či ozvučených hodinkách zistiť, koľko je hodín, zahrať sa so zvukovým pexesom, hmatovým Človeče, nehnevaj sa!, šachmi či stolovú loptovú hru Showdown. Bonusom bolo bezplatné vyšetrovanie očného pozadia a odovzdávanie nepoužívaných okuliarov, čím sme spoločne pomohli krajinám tretieho sveta.