Rekordný výnos hlavného zbierkového dňa - Biela pastelka

Biela pastelka 2018 dobrovolnici

 

„Ďakujem, že ste na piatok 21. septembra prijali naše pozvanie, že ste sa oboznámili s tým, s čím každý deň bojujeme a ako dokážeme víťaziť,“ povedal predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka. „Biela pastelka je každoročne príležitosťou uvedomiť si, že v našich životoch nie je ani zďaleka toľko rozdielov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že všetci máme ten istý cieľ, len cesta k nemu je pre ľudí so zrakovým postihnutím občas iná. Ďakujem, že ste nám pomohli po nej kráčať. Na dofinancovanie našich služieb ste nám prispeli sumou 152 876,10 €. Je to historicky najvyššia vyzbieraná čiastka počas hlavného zbierkového dňa, o 11 077,94 € prevyšuje výnos septembrového piatka a soboty z vlaňajšieho ročníka. Ešte raz vám všetkým ďakujem.“

 

Biela pastelka 2018 Adela a Elenka

 

Vďaka otázkam Patrika Hermana a Doda Kuriľáka sa všetci návštevníci OC Eurovea počas hlavného podujatia zbierky v Bratislave dozvedeli, že nie je biela palica ako biela palica, že Braillovo písmo nie je univerzálne a čo všetko môže a čo nemôže vodiaci pes. Sprievodný program podujatia oživil aj koncert Miriam Kaiser, maľovanie deťom na tvár a od 15:00 aj tohtoročná ambasádorka Adela Vinczeová – s odvážlivcami súťažila v nalievaní vody do pohára s indikátorom hladiny, odhadovaní vzdialenosti a váhy či slalome s bielou palicou. A aby ste si boli načistom, ako ste na tom s očami vy, ponúkli sme vám bezplatné a bezbolestné merania zrakových parametrov, ktorých výsledok bol známy ihneď. Vďaka spoločnosti Novartis mali všetci dospelí možnosť nechať si skontrolovať stav sietnice a zmerať vnútroočný tlak, Carl Zeiss skúmal ostrosť videnia v Trnave a naši pracovníci zas zisťovali, či sa u vašich škôlkarov nerozvíja tupozrakosť, škuľavosť, astigmatizmus či iná očná porucha.

Košickou Hlavnou sa niesla hudba a spev. Postarali sa o to DJ, ľudové tance a bigband v podaní študentov z Konzervatória Jozefa Adamoviča, Ladislav Ballay vymenil gitaru za heligonku a všetkých potešil populárnymi piesňami, Konzervatórium Timonova poslalo reprezentovať jazzovú skupinu a popoludní sa predstavili speváčky z Centra voľného času.

Rady našich informačných stánkov v Žiline obohatili aj pracovníčky spoločnosti Dermacol, ktoré všetkým ženám poradili a na počkanie ich skrášlili, ale aj zdravotníci, ktorí merali hladinu cukru v krvi a krvný tlak pomocou prístrojov s hlasovým výstupom, aké používajú ľudia so zrakovým postihnutím.

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove na pár hodín rozšírila svoj fond o knižky v Braillovom písme s reliéfnymi obrázkami, a tak už viete, že ani o toto nie sú nevidiaci ukrátení.

V Banskej Bystrici sa návštevníci mohli pokochať najkrajšími snímkami z fotografickej súťaže s názvom Cesta svetla, stretnúť sa s Matejom Tóthom, vynikajúcim športovcom a ambasádorom Bielej pastelky 2016, ktorý nás prišiel podporiť, a odovzdať nepoužívané okuliare, ktoré vďaka Lions Clubu pomôžu ľuďom v krajinách tretieho sveta.