Biela pastelka oslavuje 18. narodeniny - Biela pastelka

Verejná zbierka Biela pastelka zavŕšila tento rok 18. ročník svojej existencie. Za ten čas sa stala jednou z desiatich najväčších i najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku. Stala sa symbolom pomoci nevidiacim a slabozrakým. Napísala už množstvo pekných príbehov v živote tých, ktorí to potrebujú.

Organizátor zbierky, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, vníma jubilejný ročník aj ako príležitosť na poďakovanie sa tým, bez ktorých by sa im fungovalo veľmi ťažko, a to darcom.

 

Pozvanka na hlavny event BP 20.9. v Eurovea

 

18 rokov pomoci a podpory samostatnosti

Počas svojho fungovania sa do zbierky zapojilo takmer 40 tisíc dobrovoľníkov, rozdalo sa vyše 1 a pol milióna zbierkových predmetov. Dovedna sa vyzbieralo viac ako 1 661 tis. €. „Hlavným zbierkovým dňom tohto roku je 20. september. Dobrovoľníci sú pre nás v tento deň kľúčoví a my sme veľmi radi, že sa stále nachádza dosť ochotných pedagógov i študentov, ktorí sú s nami a pomoc tým, ktorí to potrebujú je pre nich vecou cti,“ konštatuje na margo dobrovoľníkov Eliška Fričovská, PR manažérka ÚNSS. Bielu pastelku počas jej existencie podporili mnohé známe osobnosti – Michal Handzuš, Matej Tóth, Marek Hamšík, Marián Geišberg či Adela Vinczeová, ktorá sa úlohy ambasádorky zhostila už po druhýkrát.

Kam idú peniaze zo zbierky?

To je najčastejšia otázka každého, kto sa rozhodne venovať svoje prostriedky na dobročinnosť. Výnos Bielej pastelky sa využíva na sociálne poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu. Pracovníci krajských stredísk ÚNSS poskytujú odbornú pomoc nevidiacim a slabozrakým a učia ich zvládnuť čo najviac každodenných úloh samostatne. Ide napríklad o nácvik sebaobsluhy (pranie, žehlenie, upratovanie), starostlivosti o seba (holenie, mejkap, hygiena…), nácvik chôdze pomocou bielej palice, čo pre nevidiaceho znamená väčšiu istotu a samostatnosť. Taktiež je to nácvik práce s počítačom či mobilným telefónom so softvérom pre nevidiacich. „Všetky služby sú zostavené tak, aby podporovali čo najväčšiu samostatnosť našich klientov a možnosť plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti.“

Časť finančných prostriedkov z výnosu Bielej pastelky využívajú aj členovia našich základných organizácií. Programy realizujú podľa svojich aktuálnych požiadaviek a potrieb – výlety, vzdelávanie, návštevy múzeí a galérií, športové aktivity a pod. Cieľom je spoločne sa podporovať, rozptýliť, byť medzi ľuďmi, ktorí dôverne poznajú starosti človeka so zrakovým postihnutím.

Ďalšou z dôležitých oblastí, na ktoré sa využívajú prostriedky z pastelky, je obhajoba záujmov a presadzovanie legislatívnych zmien v prospech ľudí so zrakovým postihnutím.

Aktuálnou novinkou je FID

Fond individuálneho darcovstva, ktorým sa „pastelkové“ prostriedky využijú na dofinancovanie pomôcok. „V pilotnom projekte sme podporili 12 žiadostí. Podporili sme dofinancovanie špeciálnych optických lúp, telefónov pre nevidiacich, notebookov a ďalších pomôcok nevyhnutných pre komfortnejší život nevidiacich a slabozrakých,“ dopĺňa E. Fričovská.

20. september – hlavný zbierkový deň plný prekvapení

20. september je hlavným zbierkovým dňom, kedy idú do ulíc zbierkujúce tímy. Počas tohto dňa môžete po celom Slovensku stretnúť tímy našich dobrovoľníkov. V každom krajskom meste organizuje tunajšie krajské stredisko ÚNSS svoj program zameraný na informovanie verejnosti o živote so zrakovým postihnutím a službách, ktoré poskytujeme. V Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove i Nitre budú prebiehať preventívne merania zamerané na kontrolu vnútroočného tlaku či kontrolu stavu sietnice pomocou OCT prístroja, ale aj merania zraku najmenších prístrojom PlusOptix.

„Bratislavský program bude výnimočnejší, pretože si chceme pripomenúť okrúhle narodeniny Bielej pastelky a tiež sa poďakovať našim darcom za roky podpory. Rozhodli sme sa preto pre veľký koncert, na ktorom vystúpi nevidiaci pianista Peter Zbranek s Petrom Bažíkom, skupina Fragile, Sima Martausová, Opak s Veronikou Strapkovou a celý program uzatvorí kapela Korben Dallas. Veľmi sa teším, že všetci vystúpia bez nároku na honorár, preto, že ich téma ľudí so zrakovým postihnutím i zmysel zbierky Biela pastelka oslovil,“ hovorí Petr Ostružiar, fundraiser ÚNSS. Záštitu nad koncertom prevzal primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo. Hlavný „pastelkový event“ sa uskutoční na námestí pred OC Eurovea. Pracovníci ÚNSS i merania očných parametrov sú k dispozícii od 10:00 hod., koncert sa začína úderom poludnia, teda od 12:00 hod. Predpokladaný záver podujatia je 17:00 hod.

 

Na stiahnutie

Tlačová správa: Biela pastelka oslávi 18. narodeniny (formát DOC, 77 KB)