Festival Jeden svet podporuje aj naša verejná zbierka - Biela pastelka

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet prináša lásku vo všetkých jej podobách. Slovenská online aj offline spoločnosť je už nejaký čas plná konfliktov a napätia. Festival Jeden svet chce preto tento rok hovoriť o komunite, bezpečnom prostredí, podpore, dôvere, pomoci aj hľadaní spoločnej reči. Jednoducho o láske. Veľmi sa tešíme, že nielen Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ale aj značka Biela pastelka sa stali partnermi tohto podujatia.

Festival Jeden svet 2023 - banner

Banner festivalu Jeden svet 2023

Stará mama, ktorá sa po rokoch vymaní z manželstva s násilníkom a vnučka, ktorá jej dá priestor na to, aby odznel jej príbeh. Moldavské ženy, ktoré v 90. rokoch odišli za prácou a zo zahraničia posielali svojim blízkym darčeky a jedlo, o akom by sa im vtedy ani nesnívalo. Manželka, ktorá robí všetko pre to, aby jej muž napriek Alzheimerovej chorobe zažil ešte niekoľko nezabudnuteľných momentov. Aj to sú príbehy, ktoré festival Jeden svet prináša na plátna kín aj do online prostredia.

24. ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa tento rok koná od 3. do 9. novembra 2023. V Bratislave prebieha na štyroch miestach – v A4 – priestore súčasnej kultúry, na pôde VŠMU, v Slovenskej národnej galérii a v kine Mladosť. Filmy a časť sprievodného programu sú dostupné aj online pre celé Slovensko.

Láska ako z dokumentárneho filmu

„Láska vie byť odvážna, zraňujúca, povznášajúca, krutá aj bezpečná. Je dôležité si ju pripomínať, lebo niekedy sa zdá, že už ani nevieme ako si ju prejavovať a stále žijeme len konfliktami a polarizáciou,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Jedného sveta Eva Križková hlavnú tému 24. ročníka festivalu. „Jeden svet tento rok prichádza po voľbách, ktoré nás ešte viac rozdeľujú. Budeme radi, ak nás filmy, ktoré prinášame, opäť trocha spoja.“

O spojení toho, čo je vzdialené, hovorí aj snímka Láska nie je pomaranč (Love Is Not an Orange, 2022).Po tom, čo Moldavsko v roku 1991 získalo nezávislosť, sa krajina dostala do hlbokej ekonomickej krízy. Mnohé ženy preto odišli na Západ za prácou. „Krajina získala nezávislosť, ale stratila matky. Začali sme odchádzať, jedna po druhej,“ hovorí jedna z hlavných protagonistiek dokumentárneho filmu režisérky Otilie Barbarovej. V tom čase tisíce detí a rodín dostávali balíky s jedlom, darčekmi a peniazmi. Na oplátku naspäť posielali videokazety, cez ktoré mamy sledovali ako ich deti rastú. Premietania sa zúčastnia aj novinári priamo z Moldavska, ktorí budú po projekcii diskutovať s divákmi.

S nahrávkami, no zvukovými, pracuje aj film Milujúca Marta (Amando a Martha, 2022). Režisérka Daniela López zistí, že jej stará mama žila 39 rokov s násilníkom. Babička Marta jej dá štyri kazety a denník, z ktorých Daniela postupne zisťuje ako celá rodina zatvárala oči pred násilím, ktoré stará mama zažívala. Režisérka vo filme skúma traumu svojej starej mamy aj celej rodiny, ktorá vznikla z miesta, kde by mala byť láska.

Dokumentárne filmy však neslúžia len na zachytenie toho zlého, či ťaživého. Život je nekonečne pestrý a prináša nám smutné aj radostné momenty, čo festival ukazuje aj v programovej sekcii Život je krásny. Jedným z filmov, ktorý v sekcii uvidíte, je Večná pamäť (La memoria infinita, 2023). Dokument sleduje život herečky Pauliny a televízneho moderátora Augusta, ktorému diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Pár vie, že Augustov stav sa neodvratne zhoršuje, ale snažia sa priebeh choroby čo najviac spomaliť. V nezvyčajnom ľúbostnom príbehu sa spoločne snažia zachytiť posledné momenty Augustovej pamäte a nezabudnúť na svoju lásku.

Festival Jeden svet nie je len o filmoch

Celý program festivalu Jeden svet nájdete na stránke www.jedensvet.sk, kde si môžete kúpiť aj permanentky. Lístky sú platné na všetky premietania aj sprievodný program, ktorý tiež nájdete na webe festivalu.Keďže chceme, aby bol Jeden svet prístupným podujatím pre všetkých, odráža sa to aj na priaznivej cene vstupného,“ hovorí Eva Križková.

Súčasťou festivalu sú aj Impact days 2023 – špecializovaný program pre filmových profesionálov. Impact days sa konajú v dňoch 6. – 9. novembra 2023. Ich súčasťou sú workshopy pre filmových profesionálov, ale tiež prednášky a premietania so živými diskusiami, ktoré sú zaujímavé nielen pre odborníkov, ale aj pre verejnosť.

Filmy, ktoré sú premietané v rámci Impact days 2023 a budú po nich nasledovať aj diskusie s režisérmi:

Okrem toho sa tento rok program Jedného sveta opäť venuje aj mládeži na slovenských školách. Pre stredné školy organizátori premietajú online dva filmy – O baripen Hrdosť od Very Lackovej a Život v Kábule od Caroline Gilletovej a Denisa Walgenwitza. Po premietaní sa školy zapoja do živej online diskusie.

Viac informácií nájdete na www.jedensvet.sk alebo na FB stránke festivalu.

Záštitu nad 24. ročníkom festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2023 prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Festival finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození.

Zdroj: Tlačová správa